International campaign to remember the victims of Holodomor begins

Стартувала міжнародна кампанія пам’яті жертв Голодомору
 

19 червня у Києві розпочалася міжнародна кампанія «Не дамо згасити свічу пам’яті», присвячена вшануванню жертв Голодомору 1932-1933 років. Як передає кореспондент УНІАН, близько півтори тисячі людей, серед яких Глава УГКЦ Блаженніший Любомир, Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет, численні архиєреї та священики, а також відомі громадські діячі і політики Оксана Забужко, Володимир Огризко, Василь Вовкун, Володимир Стретович зібралися біля Меморіалу Голодомору, аби помолитися і вшанувати пам`ять українців, які стали жертвами штучно організованого голоду в Україні 30-х років минулого століття.
 
Глава УГКЦ у своєму коментарі зазначив, що ця акція дуже важлива, оскільки ще раз нагадує про страшні злочини, «допустити яких ми в жодному разі не можемо».
 
«Треба, щоб люди щиро задумалися, – сказав він, – тому що все те страшне може повторитися. Така властивість історії. Але якщо ми щиро бажатимемо, старатимемося усвідомити це страшне лихо, злочин, то при Божій допомозі вдасться запобігти таким речам в Україні чи в будь-якій іншій державі світу».
 
Глава УГКЦ підкреслив, що акцію не варто розцінювати як протест проти слів Президента Віктора Януковича у Страсбурзі, що начебто «Голодомор – не геноцид українців».
 
За його словами, хоч В.Янукович і є Президентом України, але «не є абсолютним речником народу, як і будь-який інший Президент будь-якої країни, тому не варто дивитися на це як на протест». «Треба чинити так, як велить наше серце, – серце народу», – додав Блаженніший Любомир.
 
Поминальну службу під час акції відправили Патріарх Київський та всія Руси-України Філарет, Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Любомир, ієрархи Української Автокефальної Православної Церкви.
 
За словами голови Українського інституту національної пам’яті Ігоря Юхновського, в 1933 році «відбулося зумисне вбивство голодом етнічної групи українських селян».

Він нагадав, що до 1932 року голод справді був на всій території Радянського Союзу. «Але треба чітко сказати, – підкреслив голова Інституту, – як було далі: 1 січня 1933 року Сталін – тодішній диктатор Радянського Союзу – виступив з явною погрозою спеціально до українських селян здати зерно. А якщо вони його не здадуть, то їм буде погано і вони будуть суворо покарані. І відтоді в Україні не тільки почали забирати залишки їжі, а й виливати їжу з каструль і тарілок. Таким чином голод в Україні почав наростати».
 
За словами І.Юхновського, у розпал голоду, зокрема влітку 1933 року, лише за один місяць – червень, в Україні голодною смертю померли 1 млн 200 тис. осіб. Він також зазначив, що загальні втрати України, враховуючи тих, хто не народився, становлять близько 10 млн осіб.
 
«І ці цифри є достеменні, я маю ці докази, вони лежать в Інституті, вони були зроблені судовим слідством, – підкреслив він, – тобто це було справжнє зумисне вбивство голодом».
 
А в цілому, за словами І.Юхновського, під час Голодомору було вбито 3 млн 360 тис. осіб. «А якщо порахувати те, що люди не народилися, бо просто не могли народитися, то загальні втрати України справді сягають 10 млн чоловік», – підсумував він.
 
І.Юхновський також висловив жаль, що серед присутніх конфесій у спільній поминальній службі не брали участь представники Української Православної Церкви Московського Патріархату.
 
За словами координатора кампанії в Україні Володимира В`ятровича, освячені під час цієї акції свічки розійдуться містами України і світу. Зокрема вони побувають у Великій Британії, Австралії, США, Іспанії, Канаді, Аргентині, Бразилії, Греції, Росії тощо. Планується, що ця кампанія загалом пройде в 32 країнах, участь у ній візьмуть представники різних релігій та конфесій, політики, представники влади та української діаспори. Свічка також побуває у резиденціях Європарламенту та Організації Об’єднаних Націй.
 
«Українці та громадяни інших країн не дозволять замовчати злочин геноциду-Голодомору 1932-1933 років, вшанують пам’ять невинно вбитих та нагадають всьому світові про події, які не повинні повторитися», – зазначив В.В’ятрович. За його словами, кампанія завершиться у Києві в листопаді 2010 року.
 
Департамент інформації УГКЦ
Read Here: English Version (PDF)